Mamy juz gotowy projekt po adaptacji i pozwolenie na budowę teraz można juz zaczynać budowę. Przedtem jednak należy wybrać wykonawcę i podwykonawców. Generalnie mamy 2 możliwości budowy domku -> wybór wykonawcy i odbiór na koniec kluczy, lub system budowy gospodarczy. Poniżej krótka charaktersytyka.

1.System zlecony -> Wykonawca  

Można tu zdecydować się na firmę która, wejdzie na działkę z pozwoleniem i projektem a po budowie odda nam klucze do gotowego domu Rozwiązanie to wydaje się być rozsądne choć jest droższe, generalny wykonawca to ok 20% drożej. Zawsze jednak należy “zbadać” ewentualnego wykonawcę tj. sprawdzić co zrobił i jak zrobił itp. W przypadku dużych lub małych solidnych firm można poprosić o listę referencyjną. Większość firm budowlanych ma znaczne zniżki w hurtowniach i składach budowlanych, jednak pozwalając firmie na dobór materiałów będziemy mieli ograniczony wpływu na jakość i cenę materiałów, oczywiście jakość materiałów można potwierdzać żądając certyfikatów. Generalny wykonawca sprawia, że nie musimy się martwic o organizacje placu budowy oraz sprzęt budowlany jak również ekipę. Przede wszystkim zatrudnienie jednego wykonawcy do kompleksowego wykonania przedsięwzięcia to więcej czasu dla inwestora.

2. System gospodarczy -> Sami. 

Podjęcie się samodzielnie budowy to na pewno rozwiązanie tańsze ponieważ nie oczekujemy zysku jak w przypadku generalnego wykonawcy, ale może okazać sie to kłopotliwe chociażby z uwagi na terminy czy nadzór. Ponadto trzeba zastanowić się czy dysponujemy odpowiednią wiedzą techniczną. Samodzielne organizowanie zaplecza materiałowego pozwoli mieć pewność co do ich jakości oraz pozwala na szukanie nowych lub tańszych, niekoniecznie gorszych rozwiązań. Na tym etapie trzeba zwrócić uwagę na to jakie materiały będą konieczne w poszczególnych etapach budowy, tj. po co blacho dachówka ma zalegać i przeszkadzać na placu budowy podczas kopania fundamentów. Takie planowanie zaplecza materiałowego czy sprzętowego wiąże się również z mniejszymi nakładami finansowymi rozłożonymi w dłuższym czasie a nie jedną ogromną inwestycją przy jednorazowym zakupie wszystkiego na raz. Samodzielne budowanie to ogromne wyzwanie i duża ilość czasu spędzona na budowie lub poszukiwaniach materiału, sprzętu czy ludzi do pracy. System gospodarczy daje dużo możliwości od strony kontroli budowy, ale nie jest dla każdego dobrym rozwiązaniem i trzeba o tym pamiętać. Istnieje jeszcze możliwość zatrudnienia osoby która za nas będzie prowadziła wszystkie prace, bedzie wsprawcie w postaci doradztwa i pomagała wybrać wykonawców, sprawdzić ich poprzednie prace, zamówić i dostarczyć towar na budowę itp.