Projektujemy pokój dla dziecka

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie dla rodziców. W zależności od wieku i upodobań dzieci zmienia się nie tylko wystrój, ale i funkcjonalność pomieszczenia. Co wziąć pod uwagę aranżując pokój dla dziecka? Co sprawdzi się najlepiej, a czego unikać? I jak pogodzić trendy z gustem pociechy? Sprawdź, o czym warto wiedzieć.

Wydziel strefy

Aranżując pokój dziecięcy zwróć szczególną uwagę, aby był nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Dziecko będzie się w nim bawić, uczyć, czytać, spać oraz przyjmować swoich gości. Najlepiej więc aby w pomieszczeniu wyznaczyć strefy przeznaczone do poszczególnych aktywności. Oczywiście należy uwzględnić wiek malucha i związane z nim potrzeby rozwojowe, gdyż noworodek nie wymaga biurka i stolika z kredkami. Dla niego zadbaj o wyciszoną strefę spania, oddaloną od okna i przeciągu. Przyda się również strefa higieniczna, gdzie będziesz przewijać dziecko i wykonywać czynności pielęgnacyjne. Niezbędna będzie też komoda na ubranka. Wystarczy półka na książeczki i kosz na zabawki. Przyda się również fotel do karmienia.

Dla maluchów od 2 roku życia wydziel dodatkową strefę do kreatywnej rozrywki jak lepienie, rysowanie itd. Najlepiej sprawdzi się do tego stolik z krzesełkiem. Jeśli wyposażysz stolik w 2 krzesełka stanie się również idealnym miejscem do przyjmowania pierwszych odwiedzin przez twojego malucha i wspólnych zabaw. Bardzo ważny jest dostęp do książek, dlatego zamiast wysoko umieszczonej półki postaw na biblioteczkę dziecięcą w zasięgu jego rąk. W strefie do zabawy umieść kosze i skrzynie z zabawkami, aby dziecko samo mogło się do nich dostać i odłożyć je na miejsce po skończonej zabawie. Strefa do spania może wymagać zmiany łóżeczka niemowlęcego na większe, ale reszta w kwestii garderoby i higieny się nie zmienia. Gdy dziecko nie korzysta już z pieluch możesz jednak pozbyć się przewijaka.

Urządzając pokój dla ucznia zadbaj o wygodne miejsce do nauki i dobre oświetlenie. Biurko powinno stać przodem do okna, aby jak najdłużej wykorzystać światło słoneczne. Najczęściej biurko przejmuje funkcje miejsca zabaw artystycznych, więc warto zadbać o dobrą organizację przyborów szkolnych i akcesoriów plastycznych. Choć całość rytuałów pielęgnacyjnych przenosi się do łazienki, to zdecydowanie więcej miejsca będą zajmować ubrania dziecka. Warto więc komodę zamienić na pojemną szafę. Dobrym pomysłem jest miejsce na hobby, więc warto wydzielić na nie odpowiednią strefę.

Zorganizuj przechowywanie

Dobra organizacja to klucz do sukcesu przy projektowaniu przestrzeni dla dziecka. Dzięki odpowiedniemu systemowi przechowywania ułatwisz dziecku sprzątanie i utrzymanie porządku w pokoju. Wybierz więc rozwiązania dostosowane do możliwości malucha. Jeśli masz dwu- lub trzylatka najlepiej sprawdzą się kosze na zabawki lub skrzynie, które malec samodzielnie będzie potrafił otworzyć. Dzięki temu zabawki nie kurzą się, a dziecko cały czas ma do nich łatwy dostęp. U dzieci w wieku szkolnym świetnym pomysłem są wszelkiego rodzaje komody, regały z koszami i szuflady. Starszak spokojnie odnajdzie tam swoje klocki, książki i zabawki, a dzięki zamkniętej formie pokój nie będzie sprawiał wrażenia przeładowanego rzeczami.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Podstawową kwestią podczas projektowania pokoju dla dziecka jest zapewnienie mu bezpiecznych warunków do zabawy i odpoczynku. Zwróć więc uwagę na stosowne do wieku zabezpieczenia okien, szuflad i ostrych krawędzi, a także nie stawiaj fotela czy podwyższenia tuż pod oknem, na które ułatwisz tym samym wejście swojemu ciekawskiemu maluchowi. Sznurki od rolet, zabezpieczenia gniazdek oraz przewody elektryczne powinny być właściwie odizolowane od dziecka, a by nie miało do nich dostępu.

O czym warto pamiętać?

Projektując pokój dla dziecka dobrym pomysłem jest zastosowanie w nim kolorów. Mają one ogromny wpływ na rozwój dziecka i stymulują jego mózg. Nie oznacza to jednak, że każda ściana powinna mieć inny, intensywny kolor. Możesz zdecydować się na neutralną bazę w beżach, szarościach lub bieli i uzupełnić ją dodatkami w wybranych kolorach. Ciekawym pomysłem na aranżację wnętrza, w którym będzie się dobrze czuło nasze dziecko jest uwzględnienie jego zainteresowań. Jeśli twoje dziecko szaleje za księżniczkami lub samochodami, niech będzie to motyw przewodni. Możesz zdecydować się na ciekawe grafiki w ramkach lub wzór na pościeli i pojemnikach na zabawki.

Dobrze zaprojektowany pokój dla dziecka pozwoli mu bawić i rozwijać się w ciekawym i bezpiecznym otoczeniu, a tobie da więcej przestrzeni w pozostałej części domu.